Każdy element wyposażenia łazienki jest istotny i ma wpływ na funkcjonalność, ale i estetykę. Jednym z nich jest miska WC. Dobrze dobrana będzie subtelna, bezproblemowa podczas sprzątania a także i pozwoli na zmniejszenie zużycia wody. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać miskę idealną!

Miska WC podwieszana czy kompakt?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy wolimy miskę podwieszaną czy kompakt. Modele te różnią się od siebie znacznie. Nie w każdym pomieszczeniu miska podwieszana sprawdzi się idealnie, tak samo jak i kompakt. Przede wszystkim te dwa urządzenia różnią się od siebie sposobem montażu.

Miskę podwieszaną montuję się na specjalnym stelażu, który to ukryty jest w ścianie. Montaż jej jest bardziej wymagający, jednak prezentuje się bardziej estetycznie. Ma mniej elementów zewnętrznych i widoczna pozostaje jedynie sama miska i przycisk. Przy kompakcie stojącym wszystkie elementy pozostają widoczne. Montaż jego jest jednak dużo prostszy. Wystarczy kompakt połączyć z rurą kanalizacyjną a spłuczkę z wodą.

Miski WC wybierane są nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Można z łatwością umyć podłogę pod nią, a w kompaktach to właśnie miejsce styczności z podłogą jest najbardziej newralgiczne, jeśli chodzi o osadzanie się zanieczyszczeń.

Miski wybierane są zazwyczaj do małych łazienek, w których nie ma zbyt dużo miejsca. Miska zabiera go mniej a także optycznie nie pomniejsza wnętrza. Nie nadaje się jednak do aranżacji retro. Tam sprawdzą się kompakty, które są specjalnie stylizowane na takie sprzed kilku epok.

Polecany sklep z miskami wc – https://www.lazienkiabc.pl/Miski-WC-c267

miski wc

 

Na co zwracać uwagę podczas wyboru miski?

Rynek przepełniony jest wieloma rodzajami misek WC czy kompaktów. I tak jak w każdym innym przypadku możemy wybrać lepszą lub gorszą. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy miska lub kompakt mają wewnętrzny kołnierz.

Te nowoczesne zostały go pozbawione. Dzięki temu łatwiej jest utrzymać powierzchnię sanitariatu w należytej czystości. Jest ona bardziej higieniczna, bo nie ma dodatkowych zakamarków, w których mogą gromadzić się i namnażać groźne dla zdrowia drobnoustroje i bakterie. Można miskę spłukać skutecznie i to mniejszą ilością wody. Dobrze, jeśli powierzchnia zabezpieczona jest specjalnymi powłokami. To one zabezpieczają ją dodatkowo przed osadami a także zwiększają odporność na wiele negatywnych czynników.

Cena za kompakt WCC i za miskę podwieszaną jeszcze kilka lat temu była znacząca. Dzisiaj nie jest już tak widoczna. Wraz ze wzrostem popularności wiszących modeli, zwiększyła się ich liczba, był coraz większy wybór a działania konkurencji spowodowały, że cena za nie spadła. Coraz częściej możemy spotkać miski WC, które kosztują praktycznie tyle samo co kompakty.